شير پروانه اي چيست؟

شير پروانه اي يک شير دوار چرخشي است که براي توقف، تنظيم و راه اندازي جريان استفاده مي شود. شير پروانه يک نوع از شير ها است، که به سرعت باز و بسته مي شوند . چرخش 90 درجه از دسته مي تواند به طور کامل دريچه را بسته و يا باز کند. به طور معمول، آنها در سيستم هايي استفاده مي شوند که بسته شدن مثبت لازم نيست.

0nzg_q2.jpg

شير هاي بزرگ پروانه اي معمولا به گيربکس مجهز هستند، جايي که چرخ دستي از طريق يک گيربکس به استم متصل مي شود. اين نيرو را کاهش مي دهد اما در عين حال سرعت عمليات را نيز کاهش مي دهد. اين نوع شير بايد در موقعيت باز نصب شود.

اجزاي شير پروانه اي

شير پروانه اي معمولي بدن دايره اي ، ديسک دور، شفت و سيت هاي فلزي يا نرم است. شما مي توانيد قطعات در تصوير بالا را ببينيد.

کاربرد شير پروانه اي

شير پروانه اي

انواع شير پروانه اي

بر اساس نوع انتهاي شير پروانه اي بدن در انواع زير موجود است.

فلنچي(Both Flanged Ends)

ويفر(Wafer Type Ends)

لاگ(Lug Type Ends)

جوشي(Butt Welded Types Ends)

 

شير پروانه اي ويفر

بدنه ويفر بين فلنج هاي لوله قرار گرفته و پيچ و مهره هاي فلنجي بدن را احاطه کرده است. نصب شير پروانه اي نوع ويفر آسان است، اما نمي توان آن را به عنوان شير جداسازي استفاده کرد.

شير پروانه اي استيل

شير پروانه اي ويفر

شير پروانه اي لاگ

بدن لاگ داراي سوراخ هايي  در محوطه اي از بدن است که اين سوراخ ها داري پيچ است که اين سوراخ ها با فلنج مطابقت دارند.

شير پروانه اي پنوماتيک

شير پروانه اي لاگ

شير پروانه اي فلنچي

در اين نوع، بدن فلنج است که مطابقت با بعد فلنج لوله.

 

شير پروانه اي

شير پروانه اي فلنج دار

شير پروانه اي جوشي

اين نوع شير براي فشار بالا استفاده مي شود و به طور مستقيم به لوله جوش داده مي شود.

 

کاتالوگ شير پروانه اي

شير پروانه اي جوشي

انواع سيت

شيرهاي پروانه اي مي توانند به صورت فلزي به فلز ، سافت سيت (soft seat،) و يا با بدن و ديسک به طور کامل پوشش داده شده است.اوليت تصوير از نوع سيت کاملا پوشيده شده است.دومي يک سيت نرم با ديسک فلزي و سومي فلز تو فلز مي باشد.

شير پروانه اي چدني

شير پروانه اي تفلوني

 ديسک شير پروانه اي مي تواند با بدنه ولو متحمد المرکز باشد و يا خارج از مرکز. در اينجا من سه ترتيب مختلف ديسک را با توجه به مرکز بدن شير نشان داده ام.

 

بدون انحراف شير پروانه اي(Zero offset Butterfly Valve)

طراحي بدون انحراف براي سرويس هاي کم فشار و دما استفاده مي شود. در اين طرح محور ديسک و شفت با بدن شير هم مرکز هستند. در موقعيت باز، ديسک جريان را به دو نيمه برابر تقسيم مي کند، با ديسک در وسط و موازي با جريان.

اين نوع ولو داراي سيت مقاوم هستند. در اينجا است اصطکاک بين ديسک و سيت در طول چرخه عملياتي کامل است که معايب شيرپروانه اي بدون انحراف است.

 

شير پروانه اي فلز ت فلز

شير پروانه اي

 شير پروانه اي Double Offse

در Double Offset، ديسک از خط مرکزي شير و همچنين از مرکز مرکزشير  پايين تر قرار دارد. شما مي توانيد اين را در تصوير ببينيد که در آن يک و دو نوشته شده است.اين نوع شير پروانه اي يک نوع عمل حرکتي ايجاد مي کند که ديسک را از روي سيت بلند مي کند.

 

افست دوگانه باز و بسته شدن را صاف مي کند زيرا اصطکاک تنها در چند درجه اول باز و چند درجه آخر بستن است و تقريبا اصطحکاک در  10 درجه باز و10 درجه  بسته شدن وجود دارد.

شير پروانه اي با اکچويتور

باترفلاي ولو

شير پروانه اي Triple Offset

شير پروانه اي Triple Offset طراحي شده توسط سطح سيت است. سيت به يک پروفيل مخروطي افستي تبديل مي شود که در نتيجه يک مخروط راست زاويه اي ايجاد مي شود. شما مي توانيد اين را در تصوير سوم با بزرگنمايي از زاويه سيت  ببينيد.

اين نوع شير حرکت بدون اصطحکاک را تمين مي کند. تماس فقط در نقطه نهايي بسته شدن با زاويه 90 درجه به عنوان يک توقف مکانيکي انجام مي شود؛ شير هاي با سيت فلز تو فلز از طراحي Triple Offset استفاده مي کند.

 

 شير پروانه فولادي A105

شير پروانه اي Triple Offset

کاربرد شير پروانه اي

يک شير پروانه اي در بسياري از سرويس هاي مايعات مختلف استفاده مي شود و همچنين در برنامه هاي دوغاب نيز کارايي خوبي دارد. آنها مي توانند در مايعات، بخار، برودتي ، کولينگ واتر، هوا، گاز، آتش نشاني و خدمات خلاء استفاده شوند.

پروانه دريچه در همه نوع صنايع استفاده مي شود حتي در خدمات فشار بالا و درجه حرارت بالا

 

مزاياي شير پروانه

شير پروانه اي براي برنامه هاي کاربردي شيرهاي بزرگ مناسب است به دليل طراحي کم حجم، سبک وزن که به فضاي کمتري ،نسبت به شيرهاي ديگر نياز دارد.

با توجه به عمليات سريع، زمان کمتري براي باز کردن يا بستن نياز دارد.

هزينه هاي نگهداري معمولا نسبت به ساير انواع شير کم است.

افت فشار در يک شير پروانه کم است.

شير پروانه اي با سيت غير فلزي مي تواند در موادهاي شيميايي يا خوردگي استفاده شود.

معايب شير پروانه اي

شير يک شانس براي کاويتاسيون وجود دارد و به عنوان ديسک هميشه در جريان وجود دارد جريان جريان آشفته مي تواند حرکت ديسک را تحت تاثير قرار دهد.

(قيمت شير پروانه اي )

( شير پروانه اي)

(شير پروانه اي چيست)

(قيمت شير پروانه اي گيربکس دار)

(شير پروانه اي فلنج دار فولادي )

(شير پروانه اي ويفري اهرامي )

(انواع شير پروانه اي )

(شير پروانه پنوماتيک)

منبع: https://eshopsanat.com/%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

 


دانلود رایگان 2 پروانه ,ديسک ,استفاده ,جريان ,درجه ,فلنج ,triple offset ,بدون انحراف ,وجود دارد ,نياز دارد , شير پروانه منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
تخفیف وسعت جهان در یک نگاه باربری اتوبار تهران دانلود کده ☔رمان ماکانی بارون☔ مستندهای نشنال جئو گرافیک XbAccess Shop کاکتوسکده آسمان Shop